Producenci
Paczkomaty InPost
 

 

Porady montażu

Uwaga!!!

Należy pamiętać, iż instalacja nawadniająca wymaga odwodnienia przed nadejściem mrozów. W tym celu należy wcześniej przygotować podłączenie instalacji do kompresora. Do opróżnienia domowej instalacji wystarczy mały kompresor z ustawionym ciśnieniem 3-4 bar. Zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić instalację.

Tego typu podłączenie najłatwiej wykonać w studzience zaworowej, montując szybkozłącze do kompresora na kolanie kolektorowym (zdjęcie poniżej).

Przedmuchiwanie wykonuje się pojedynczo każdą z sekcji (ok. 2-3 razy w zależności od długości magistrali) otwierając elektrozawór sterownikiem lub ręcznie.

1. MONTAŻ KOLEKTORA Z ELEKTROZAWORAMI


Poniżej na zdjęciu pokazano sposób budowy kolektora z elektrozaworami (na kolanie kolektorowym zamontowano podłączenie do kompresora):

Krok 1: Wkręcić elektrozawory na złącza kolektorowe, uszczelniając gwint taśmą teflonową lub nicią hydrauliczną.

Krok 2: Usunąć pomarańczowe zaślepki będące w żeńskich wejściach złączek kolektorowych.

Krok 3: Połączyć ze sobą kolejno złącza kolektorowe tak, aby zmieścić całość w studzience zaworowej.

Poszczególne trójniki i kolana kolektorowe łączy się ze sobą bez użycia uszczelnień – złącza posiadają uszczelkę gumową. Należy pamiętać o usunięciu pomarańczowych zaślepek zabezpieczających uszczelkę przed wypadnięciem podczas transportu.

Krok 4: Wkręcić przeloty do elektrozaworów uszczelniając gwint taśmą teflonową lub nicią hydrauliczną.

Krok 5: Całość przymierzamy do studzienki zaworowej i ewentualnie wycinamy w niej brakujące otwory (np. otwornicą). Niektóre modele studzienek posiadają już częściowo wycięte otwory.

Krok 6: Wykopujemy w ziemi odpowiedniej wielkości i głębokości dół tak, aby zmieścić w nim studzienkę oraz doprowadzić poszczególne rury.

Umieszczamy w nim studzienkę – podsypując spód tłuczniem, by kolektor nie leżał bezpośrednio na ziemi. Dzięki takiemu drenażowi unikniemy powstawaniu błota w studzience. Pokrywa studzienki powinna być równo z powierzchnią gruntu.

Następnie podłączamy rury poszczególnych sekcji przeprowadzając je przez wcześniej wykonane otwory w studzience.

2. MONTAŻ POSZCZEGÓLNYCH SEKCJI


Uwaga: Występują dwa rodzaje złącz:

Złącza skręcane PE

Montaż: wystarczy poluzować nakrętkę, wcisnąć mocno rurę tak, by przeszła przez oring uszczelniający i dobrze dokręcić nakrętkę.

 

Złącza wciskane PP 

Montaż: Należy podgrzać rurę (opalarką lub wkładając ją do naczynia z gorącą wodą), nałożyć na nią opaskę zaciskową, a następnie wcisnąć złącze. W miejsce połączenia nasunąć opaskę i ją zacisnąć, w celu dodatkowego zabezpieczenia.

 

 

Wykopy wykonujemy zgodnie z wcześniej opracowanym projektem.

Głębokość dołu ok. 30-40 cm. W przygotowane dołki umieszczamy rury odpowiednich średnic, tak jak na projekcie. Z reguły rura główna (magistrala) jest większej średnicy niż rury łączące z nią poszczególne zraszacze.

W miejscach gdzie ma być podłączony zraszacz, przecinamy rurę, wstawiamy trójnik i podłączamy rurę zasilającą pojedynczy zraszacz.

Do zraszacza wkręcamy odpowiednie kolano uszczelniając gwint taśmą teflonową lub nicią hydrauliczną. Następnie podłączamy rurę doprowadzającą.

Zraszacze obsadzamy bezpośrednio w ziemi - nie potrzebna jest żadna dodatkowa stabilizacja.

Nie zaleca się montażu zraszaczy bezpośrednio na trójnikach z gwintem. Takie podłączenie powoduje, iż rura pod ciśnieniem wody napręża na złącze z dwóch stron i może go wypchnąć do góry (wówczas zraszacz skosimy kosiarką) bądź wciągnie go pod ziemię (wówczas spływająca woda z ziemią może zapchać tłok zraszacza).

Dodatkowym minusem takiego montażu jest jego zbyt mała elastyczność. W przypadku większego nacisku na zraszacz może nastąpić wyłamanie złącza.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl