Select your language
 
Szybki kontakt

tel. 022/ 499-63-90

kom. 605-293-104

Nowości
*___40 cm. D-Line kompensacja 16 mm. 1,6 l/h
*___40 cm. D-Line kompensacja 16 mm. 1,6 l/h
1,41 zł 1,15 zł
m
DYSZA ROT. R-VAN 18 360 beżowa
DYSZA ROT. R-VAN 18 360 beżowa
35,01 zł 28,46 zł
szt.
Efektywne nawadnianie plantacji

Efektywne nawadnianie plantacji

 

Dzięki stosowaniu odpowiedniego systemu nawadniającego można realnie zwiększyć plonowanie rośliny i jednocześnie oszczędnie gospodarować energią i wodą.

 

W poniższym artykule znajdziecie Państwo wskazówki jak efektywnie nawadniać uprawy, jak zachować optymalną wilgotność podłoża oraz w jakim okresie i z jaką częstotliwością nawadniać plantację

  •  TRUSKAWKI
  •  MALINY
  •  BORÓWKI
  •  POMIDORA
  •  PAPRYKI

 

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia właściwego systemu nawadniającego na Państwa plantacji. Gwarantujemy bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy dla Państwa projekt instalacji.

 

  • Nawadnianie TRUSKAWKI

Woda najważniejszym czynnikiem warunkującym wielkość i jakość plonu truskawki.Truskawka jest płytko krzewiącą się rośliną. Taki system korzeniowy sprawia, że roślina wymaga regularnego nawadniania. Szczególną wrażliwość na brak wody truskawka wykazuje w okresie od początku kwitnienia do końca zbiorów owoców. Brak nawadniania rośliny w tym okresie prowadzi do przedwczesnego dojrzewania owoców - owoc dojrzewa zanim zdąży osiągnąć właściwą sobie wielkość. Drugim etapem wzmożonej wrażliwości tej rośliny na dostęp do wody jest okres rozrastania się krzaków i zawiązywania pąków kwiatowych (w Polsce - sierpień). Niedobór wody w tym okresie powoduje, więc niższe plonowanie rośliny.

Jak efektywnie nawodnić plantacje truskawki?

Najlepszym sposobem nawadniania plantacji truskawek jest system nawadniania kropelkowego. Przewody linii kroplującej rozmieszcza się wzdłuż rzędów roślin. Woda z emiterów wpływa bezpośrednio na glebę nie zraszając rośliny. Taki zabieg znacznie ogranicza możliwość porażenia rośliny chorobami. System kroplowy zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze i zapewnia równomierny dopływ wody do każdej rośliny. Poza tym przewody linii kroplującej można wykorzystać, jako efektywny nośnik nawozu.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji truskawek. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy Państwu projekt instalacji.

Jak i kiedy nawadniać plantacje truskawek?

Po raz pierwszy plantację truskawek należy nawodnić bezpośrednio po posadzeniu roślin.  Jednorazowa dawka wody powinna wynosić 25-30l/m3. Najwyższe zapotrzebowanie na wodę truskawka wykazuje od kwitnienia do końca zbiorów owoców oraz w sierpniu w czasie krzewienia i zawiązywania pąków na następny rok. Truskawki podlewamy rano lub wieczorem. Nigdy nie robimy tego w środku dnia w czasie mocnego nasłonecznienia.

 

  • Nawadnianie MALINY

Malina gatunkiem wrażliwym na braki wody.

 


Duże wymagania wodne krzewu wynikają z jego płytkiego systemu korzeniowego oraz z tego, że roślina potrzebuje wody by uwodnić swoje owoce. Szczególną wrażliwość na niedobory wodne malina wykazuje od kwietnia do początku dojrzewania owoców. W tym czasie bez odpowiedniego nawodnienia owoc maliny nie osiągnie właściwej sobie wielkości, czego rezultatem będzie drobny plon!

Jak efektywnie nawodnić plantacje maliny?

Najlepszym sposobem nawadniania krzewu maliny zarówno pod względem praktycznym jak i ekonomicznym są linie kroplujące. System kroplowy to oszczędność w gospodarowaniu wodą i energią, nośnik nawozu i jednocześnie system, który nie stwarza warunków do rozpowszechniania się chorób grzybowych.

Optymalną ilość wody malinie zapewni linia kroplująca z emiterami umieszczanymi wewnątrz przewodu polietylenowego o rozstawie, co 33 – 50 cm i wydajności 2 l/godz. Przewód linii kroplującej rozkładamy wzdłuż rzędu na powierzchni gruntu lub lepiej, na głębokości około 10 cm. Na starszych plantacjach powyżej 3-4 roku zaleca się rozłożenie dwóch linii kroplujących.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji maliny. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy dla Państwa projekt instalacji

Jak i kiedy nawadniać plantacje maliny?

Krzew maliny wykazuje szczególną wrażliwość na braki wody od kwietnia do początku dojrzewania owoców.  W tym czasie nawadnianie powinno być prowadzone stosunkowo często, nie rzadziej niż raz na 3 dni.  Przy codziennym nawadnianiu w zależności od pogody dawki wody mogą wahać się od 10 do 25 m3 na hektar. Aby ustalić częstotliwość nawadniania warto skorzystać z tensjometru, dzięki któremu łatwo ocenić dostępność wody dla rośliny. Tensjometr umieszczamy w glebie na głębokości około 15-20 cm w odległości 15-20 cm od kroplownika.

Nie zapominajmy o tym, że w uprawie maliny ważna jest też, jakość wody! Aby posiadać wodę o najwyższej jakość należy ją uzdatnić stosując filtry.


  • Nawadnianie BORÓWKI

Borówka wymaga regularnego nawadniania.

 


Borówka ze względu na płytki i zagęszczony system korzeniowy jest bardzo wrażliwa na brak wody. W okresie wegetacji nawet krótkotrwały okres jej niedoboru poważnie ogranicza wzrost plonu i wielkość owoców krzewu. Aby zapewnić roślinie właściwy wzrost i rozwój należy utrzymać wysoki poziom wilgotności gleby w strefie, w której występuje aktywny system korzeniowy. W polskich warunkach klimatycznych, utrzymanie wilgotności gleby w okresie wiosenno-letnim wymaga stosowania systemu nawadniającego.

Jak efektywnie nawodnić plantacje borówki?

Najbardziej efektywne nawodnienie uzyskamy przy zastosowaniu systemu nawadniania kropelkowego. Ten system to oszczędność w gospodarowaniu energią i wodą i jednocześnie efektywny nośnik nawozu. Dzięki tej metodzie nawadniania woda wpływa bezpośrednio na glebę nie zraszając rośliny przez co znacznie ogranicza możliwość porażenia rośliny chorobami.

Linie kroplujące rozkłada się wzdłuż rzędów krzewów. Co ważne, przy zakładaniu systemu nawadniania kroplowego na plantacji borówki to odpowiedni rozstaw kroplowników. Woda wypływająca z emiterów powinna nawilżyć cały rząd krzewów a nie tylko glebę znajdującą się bezpośrednio pod rośliną.  Taki zabieg umożliwia swobodny rozwój systemu korzeniowego borówki. Zalecany rozstaw emiterów to 33 cm na plantacjach znajdujących się na glebach lekkich (gleby o małej pojemności wody) i 50-60 cm na glebach o wysokiej pojemności wodnej.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji borówki. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy dla Państwa projekt instalacji.

Jak i kiedy nawadniać plantacje borówki?

Po raz pierwszy plantację borówki należy nawodnić bezpośrednio po posadzeniu. Pierwszy rok uprawy jest okresem szczególnej wrażliwości krzewu na brak wody.

W Polsce plantacje borówki wymagają nawadniania, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Częstotliwość nawadniania krzewu uzależniona jest od pogody. W okresach bezdeszczowych powinna być prowadzona, co najmniej raz na 3 dni. Aby ustalić częstotliwość nawadniania warto skorzystać z tensjometru, dzięki któremu łatwo ocenić dostępność wody dla rośliny. Przyjmuje się, że tygodniowa dawka wody dla jednej rośliny powinna wynosić od 10 do 20 l (ilość wody uzależniona jest od pogody i profilu glebowego).

Duże znaczenie w uprawie borówki ma jakość wody. Borówka wymaga gleby o odczynie kwaśnym, dlatego nie powinna być nawadniania wodą twardą - woda o wysokiej zawartości żelaza, wapnia, magnezu i dwuwęglanów).  W przypadku posiadania wody twardej należy ją uzdatnić.

 

  • Nawadnianie POMIDORA

Uprawa pomidora wymaga zachowania optymalnej wilgotności podłoża.

 

   

Krzak pomidora do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje optymalnych warunków wilgotności podłoża.  Niedobory wodne powodują zrzucanie kwiatów i zawiązków, drobnienie owoców i są przyczyną występowanie chorób fizjologicznych głównie suchej zgnilizny wierzchołkowej na owocach. Zbyt wysoki poziom wilgotności niszczy system korzeniowy, powoduje żółknienie i więdnięcie liści oraz hamuje kwitnienie i owocowanie rośliny.  Zachowanie optymalnej wilgotności podłoża jest, zatem ważnym czynnikiem plonotwórczym w uprawie pomidora.  

.Jak efektywnie nawodnić plantacje pomidora?

Najlepszym systemem nawadniania pomidora, który pozwala utrzymać optymalną wilgotność gleby w jego strefie korzeniowej  jest system kroplowy. System ten posiada szereg ważnych zalet dla uprawy tej rośliny. Przede wszystkim dzięki temu, że woda z emiterów wpływa bezpośrednio na glebę i nie ma kontaktu z rośliną ogranicza narażenia rośliny na brunatną plamistość liści oraz szarą pleśń. Poza tym system kroplowy to oszczędność w gospodarowaniu energią i wodą oraz efektywny nośnik nawozu..

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji pomidora. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy dla Państwa projekt instalacji.  

Jak i kiedy nawadniać plantacje pomidora?

Ilość i częstotliwość podlewania pomidora zależy od okresu uprawy, właściwości podłoża, warunków świetlnych i fazy rozwojowej rośliny. Największe zapotrzebowanie na wodę krzak pomidora wykazuje w okresie kwitnienia, zawiązywania i przyrostu owoców.

Po posadzeniu krzaków na miejscu stałym należy je obficie podlać. Następnie przez okres 2 tygodni nie nawadniać, dzięki czemu roślina wytworzy silny system korzeniowy i stanie się mniej wrażliwa na niedobory wodne w późniejszych fazach rozwojowych.

Do momentu gdy krzak pomidora nie wytworzy owoców należy podlewać go, co 3 dni dużą ilością wody(10-15 l/m2). Ten sposób nawadniania sprzyja dalszemu rozrostowi strefy korzeniowej rośliny. Gdy pojawiają się owoce podlewamy roślinę częściej, (co drugi dzień) mniejszą ilością wody.

  • Nawadnianie PAPRYKI

Papryka wymaga unormowanych warunków wodnych.

 

      

Papryka należy do roślin wymagających dużych ilości wody. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność paprykę należy regularnie nawadniać. Największą wrażliwość na brak wody roślina wykazuje podczas kwitnienia i zawiązywanie owoców (w Polsce lipiec i sierpień). Niedobory wody w tym okresie powodują choroby fizjologiczne papryki a przez to realnie zmniejszają plon z plantacji.

Jak efektywnie nawodnić plantacje papryki?

Najbardziej efektywne dostarczanie wody zapewni papryce systemy nawadniania kroplowego. System kropelkowy to oszczędność wody i energii oraz możliwość podanie roślinie odpowiedniej ilości składników pokarmowych.

Przewody nawadniające układa się na gruncie pod ściółką z folii PE/słomy lub w przypadku agrowłókniny - na jej powierzchni. Woda dzięki tej metodzie dostarczana jest bezpośrednio w pobliże systemu korzeniowego papryki. Dzięki temu rośliny nie są zraszane a co za tym idzie są mniej narażone na choroby grzybowe zwłaszcza szarą pleśń.

W ofercie naszej firmy znajdziecie Państwo wszystkie elementy potrzebne do założenia systemu kropelkowego na Państwa plantacji papryki. To, co wyróżnia naszą firmę to bezpośrednie podejście do każdego klienta. Służymy Państwu profesjonalnym doradztwem oraz bezpłatnie stworzymy dla Państwa projekt instalacji.

Jak i kiedy nawadniać plantacje papryki?

Po raz pierwszy plantację papryki należy nawodnić bezpośrednio po posadzeniu, dawka wody powinna wynosić wtedy około 10 litrów na m2. Kolejne regularne już podlewanie papryki rozpoczynamy w okresie kwitnienia rośliny, nawadniając plantację dawką wody 10-15 litrów na m2.

Aby właściwie określić moment rozpoczęcia nawadniania papryki warto skorzystać z tensjometru (nawadnianie rozpoczynamy kiedy potencjał wodny gleby wynosi od -40 do -50 kPa). Urządzenie będzie pomocne również w określeniu częstotliwości podlewania rośliny. W nawadnianiu bez stosowania tensjometrów należy kierować się zasadą, że na glebach lekkich wskazane jest stosowanie częstych ale niewielkich dawek wody, a na glebach cięższych dawek większych o mniejszych częstotliwościach ich podawania. Następnym okresem wzmożonej wrażliwości rośliny na braki wodne jest okres zawiązywania owoców i ich intensywnego wzrostu – w tym okresie również stosujemy dawkę wody oscylującą w granicach 10-15 litrów na m2.

Uwaga: Ze względu na to, że papryka jest rośliną ciepłolubną nie powinna być zraszana zimną wodą! Woda do podlewania rośliny powinna pochodzić ze zbiorników, w których woda może się wcześniej ogrzać.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl