Select your language
 
Szybki kontakt

tel. 022/ 499-63-90

kom. 605-293-104

Promocje
GF WE330, 5429000 Siewnik rzędowy 15L.
GF WE330, 5429000 Siewnik rzędowy 15L.
110,00 zł 108,00 zł 89,43 zł 87,80 zł
szt.
Porady montażu

Uwaga!!!

Należy pamiętać, iż instalacja nawadniająca wymaga odwodnienia przed nadejściem mrozów. W tym celu należy wcześniej przygotować podłączenie instalacji do kompresora. Do opróżnienia domowej instalacji wystarczy mały kompresor z ustawionym ciśnieniem 3-4 bar. Zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić instalację.

Tego typu podłączenie najłatwiej wykonać w studzience zaworowej, montując szybkozłącze do kompresora na kolanie kolektorowym (zdjęcie poniżej).

Przedmuchiwanie wykonuje się pojedynczo każdą z sekcji (ok. 2-3 razy w zależności od długości magistrali) otwierając elektrozawór sterownikiem lub ręcznie.


I.              MONTAŻ KOLEKTORA Z ELEKTROZAWORAMI

Poniżej na zdjęciu pokazano sposób budowy kolektora z elektrozaworami (na kolanie kolektorowym zamontowano podłączenie do kompresora)


Krok 1:

Wkręcić elektrozawory na złącza kolektorowe, uszczelniając gwint taśmą teflonową lub nicią hydrauliczną.

 

Krok 2:

Usunąć pomarańczowe zaślepki będące w żeńskich wejściach złączek kolektorowych.

 

Krok 3:

Połączyć ze sobą kolejno złącza kolektorowe tak, aby zmieścić całość w studzience zaworowej.

Poszczególne trójniki i kolana kolektorowe łączy się ze sobą bez użycia uszczelnień – złącza posiadają uszczelkę gumową. Należy pamiętać o usunięciu pomarańczowych zaślepek zabezpieczających uszczelkę przed wypadnięciem podczas transportu.

 

Krok 4:

Wkręcić przeloty do elektrozaworów uszczelniając gwint taśmą teflonową lub nicią hydrauliczną.

 

Krok 5:

Całość przymierzamy do studzienki zaworowej i ewentualnie wycinamy w niej brakujące otwory (np. otwornicą). Niektóre modele studzienek posiadają już częściowo wycięte otwory.

 

Krok 6:

Wykopujemy w ziemi odpowiedniej wielkości i głębokości dół tak, aby zmieścić w nim studzienkę oraz doprowadzić poszczególne rury.

Umieszczamy w nim studzienkę – podsypując spód tłuczniem, by kolektor nie leżał bezpośrednio na ziemi. Dzięki takiemu drenażowi unikniemy powstawaniu błota w studzience. Pokrywa studzienki powinna być równo z powierzchnią gruntu.

Następnie podłączamy rury poszczególnych sekcji przeprowadzając je przez wcześniej wykonane otwory w studzience.

   


II.              MONTAŻ POSZCZEGÓLNYCH SEKCJI

Uwaga: Występują dwa rodzaje złącz.

Złącza skręcane PE

 

Złącza wciskane PP

 

Montaż: wystarczy poluzować nakrętkę, wcisnąć mocno rurę tak, by przeszła przez oring uszczelniający i dobrze dokręcić nakrętkę.

 

Montaż: Należy podgrzać rurę (opalarką lub wkładając ją do naczynia z gorącą wodą), nałożyć na nią opaskę zaciskową, a następnie wcisnąć złącze. W miejsce połączenia nasunąć opaskę i ją zacisnąć, w celu dodatkowego zabezpieczenia.

 

Wykopy wykonujemy zgodnie z wcześniej opracowanym projektem.

Głębokość dołu ok. 30-40cm. W przygotowane dołki umieszczamy rury odpowiednich średnic, tak jak na projekcie. Z reguły rura główna (magistrala) jest większej średnicy niż rury łączące z nią poszczególne zraszacze.

W miejscach gdzie ma być podłączony zraszacz, przecinamy rurę, wstawiamy trójnik i podłączamy rurę zasilającą pojedynczy zraszacz.

   

Do zraszacza wkręcamy odpowiednie kolano uszczelniając gwint taśmą teflonową lub nicią hydrauliczną. Następnie podłączamy rurę doprowadzającą.

Zraszacze obsadzamy bezpośrednio w ziemi - nie potrzebna jest żadna dodatkowa stabilizacja.


 

 złącza skręcane PE

 złącza wciskane PP

 

 

 

 


Uwaga!!! Nie zaleca się montażu zraszaczy bezpośrednio na trójnikach z gwintem. Takie podłączenie powoduje, iż rura pod ciśnieniem wody napręża na złącze z dwóch stron i może go wypchnąć do góry (wówczas zraszacz skosimy kosiarką) bądź wciągnie go pod ziemię (wówczas spływająca woda z ziemią może zapchać tłok zraszacza).

Dodatkowym minusem takiego montażu jest jego zbyt mała elastyczność. W przypadku większego nacisku na zraszacz może nastąpić wyłamanie złącza.III.              PODŁĄCZENIE STEROWNIKA Z ELEKTROZAWORAMI I CZUJNIKIEM DESZCZU
Szczegółowy sposób podłączenia sterownika z elektrozaworami i czujnikiem deszczu opisany jest w instrukcji sterownika.
Instrukcje do sterowników oraz zraszaczy można pobrać z naszej strony pod adresem:

 
IV.            REGULACJA DYSZ  MP ROTATOR

 

 zasięg / promień

 kąt zraszania


 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl